Országos szakmai nap a mese világában

A Maci csoportban a kolbászé volt a főszerep. András napi néphagyományokhoz kapcsolódva a gyerekekkel malacot hizlaltunk, kolbászt töltöttünk, hentesboltban bevásárolva sertésből készült finomságokat kóstoltunk. A citera „hívószavára” meseszőnyeg köré gyűlve A három kívánság című magyar népmesét hallgatták meg a gyerekek. A kívánságainkat megfogalmazva hangolódtunk az előttünk álló adventi időszakra. A népmesék, s mesék szeretetére nevelést valamint a mesehallgatási és a későbbi meseolvasási szokások kialakítását nem lehet elég korán kezdeni. Mindezt pedig megalapozhatjuk az óvodában.

Minden óvodás csoport életében vannak évente visszatérő kedvenc mesék. Az óvónői meséléstől így az évek során egyenes út vezet a dramatizálásig, vagy a bábjátékig. Számomra fontos volt a bábjáték tervezésekor, hogy örömteli játék legyen, és a bábok elkészítésén túl bevonjam a gyerekeket a díszlet és az eszközök elkészítésébe, és megjelenjenek azok a tartalmak, amelyek örömmel töltik el a kis közösségünket: tánc, éneklés, hangszerek használata, verselés. A mese a játékélményen túl olyan egyetemes értékeket közvetít, mint a családon belüli szeretet, és megbocsájtás. A gyerekekkel közösen megálmodott bábjáték folyamatába tekinthettek be a vendégek, további célunk a szülők számára is bemutatni ez a bábjátékot.

A célom az volt, hogy egy olyan eszközt vonják be a mesélésbe, amely kellően látványos és több alkalommal is felhasználhatò. Fontos szempont volt az is, hogy táplálja a gyerekek mesehallgatás iránti vágyát és különösen a tanköteles korù gyermekeknél, az olvasás tanulás iránti igényt is felkeltse. Végül egy nagy mesekönyv mellett döntöttem, amelynek a lapjait és a benne szereplő bábokat is a gyerekek készítették el. Az ùjbòli felhasználás lehetőségét tépőzárakkal oldottam meg. A kiválasztott mese, A szòlò szőlő, mosolygò alma, csengő barack volt. A tervem az, hogy a könyv segítségével a gyermekek szerepét gyre jobban növelem majd, hogy végül minimális felnőtt segítséggel, tudjanak elmeséni egy kedvelt mesét és ezzel egyéni képességeik tovább fejlődjenek.

A Katolikus Pedagógiai Intézet felkérése egyfajta hivatalos elismerés is, amely büszkeséggel tölti el bennünket. Az ilyen jellegű elismerés megerősíti az intézmény hírnevét, és tovább növeli az óvoda iránti bizalmat. Örömmel mutattunk mesélési technikákat, az ország több pontjából érkező pedagógus számára, szakmai eszmecserét folytattunk és bábkészítéssel zártuk a napot. Összességében a Katolikus Pedagógiai Intézet felkérése, hogy a Bocskai utcai óvoda szakmai napot tartson óvodapedagógusok részére, egy magas szintű elismerés, amely az óvoda kiváló pedagógiai munkáját és közösségi elkötelezettségét tükrözi. Az esemény nemcsak az óvodapedagógusok szakmai fejlődését segíti, hanem hozzájárul az óvodai nevelés minőségének emeléséhez is. (Bibokné Katona Judit)

Szülőkkel közös program Szent Márton ünnepe

Az óvodában megtartott Szent Márton-ünnep igazi közösségi élmény volt, amelyben a szülők, gyerekek és pedagógusok közösen vettek részt. Az esemény nem csak a hagyományok ápolásáról szólt, hanem a családok és az óvoda közötti szoros kapcsolatot is erősítette. Az óvodában közös lámpás készítő foglalkozásokat szerveztünk délután, ahol minden csoport elkészítette a saját kis lámpását. A szülők lelkesen segítettek a gyerekeknek, együtt vágtak, ragasztottak. A lámpások elkészítése után mindenki izgatottan várta a lámpás felvonulást, de előtte az udvaron több hagyományos, Márton napi ének és vers hangzott el. Ezután énekelve vonultunk végig az óvoda környékén, a lámpások fényei pedig varázslatos hangulatot teremtettek. Szent Márton ünnepe az óvodások szemével különleges jelentéssel bír. Ezen a napon nem csupán egy történelmi alakra emlékezünk, hanem rengeteg fontos értéket és tanítást is közvetít a kicsik számára. Fontos kiemelni a közösség erejét, a hagyományok tiszteletét. Szent Márton legendája, amely szerint megosztotta köpenyét a koldussal, az együttérzés és a segítségnyújtás fontosságára hívja fel a gyerekek figyelmét. Az ünnep lehetőséget ad arra, hogy beszélgessünk a gyerekekkel arról, miért fontos segíteni másokon, és hogyan tehetjük jobbá a körülöttünk élők életét. A lámpások fénye, amely bevilágítja az őszi estéket, szimbolikusan azt üzeni, hogy még a legsötétebb időkben is van remény és fény. A gyerekek számára ez a hit és remény üzenetét közvetíti, amit későbbi életükben is magukkal vihetnek.

Óvodai program Népmese hete

Óvodai jelentkezés INFÓ
Az óvodába való jelentkezés folyamatos. A szabad férőhelyekről érdeklődhet bármelyik megadott elérhetőségen. A lenti gombra kattintva további információkat tudhat meg.
Tovább
Legújabb bejegyzések
Összes megtekintése
LANGUAGECERT