A Maci csoportban a kolbászé volt a főszerep. András napi néphagyományokhoz kapcsolódva a gyerekekkel malacot hizlaltunk, kolbászt töltöttünk, hentesboltban bevásárolva sertésből készült finomságokat kóstoltunk. A citera „hívószavára” meseszőnyeg köré gyűlve A három kívánság című magyar népmesét hallgatták meg a gyerekek. A kívánságainkat megfogalmazva hangolódtunk az előttünk álló adventi időszakra. A népmesék, s mesék szeretetére nevelést valamint a mesehallgatási és a későbbi meseolvasási szokások kialakítását nem lehet elég korán kezdeni. Mindezt pedig megalapozhatjuk az óvodában.
Minden óvodás csoport életében vannak évente visszatérő kedvenc mesék. Az óvónői meséléstől így az évek során egyenes út vezet a dramatizálásig, vagy a bábjátékig. Számomra fontos volt a bábjáték tervezésekor, hogy örömteli játék legyen, és a bábok elkészítésén túl bevonjam a gyerekeket a díszlet és az eszközök elkészítésébe, és megjelenjenek azok a tartalmak, amelyek örömmel töltik el a kis közösségünket: tánc, éneklés, hangszerek használata, verselés. A mese a játékélményen túl olyan egyetemes értékeket közvetít, mint a családon belüli szeretet, és megbocsájtás. A gyerekekkel közösen megálmodott bábjáték folyamatába tekinthettek be a vendégek, további célunk a szülők számára is bemutatni ez a bábjátékot.
A célom az volt, hogy egy olyan eszközt vonják be a mesélésbe, amely kellően látványos és több alkalommal is felhasználhatò. Fontos szempont volt az is, hogy táplálja a gyerekek mesehallgatás iránti vágyát és különösen a tanköteles korù gyermekeknél, az olvasás tanulás iránti igényt is felkeltse. Végül egy nagy mesekönyv mellett döntöttem, amelynek a lapjait és a benne szereplő bábokat is a gyerekek készítették el. Az ùjbòli felhasználás lehetőségét tépőzárakkal oldottam meg. A kiválasztott mese, A szòlò szőlő, mosolygò alma, csengő barack volt. A tervem az, hogy a könyv segítségével a gyermekek szerepét gyre jobban növelem majd, hogy végül minimális felnőtt segítséggel, tudjanak elmeséni egy kedvelt mesét és ezzel egyéni képességeik tovább fejlődjenek.
Tisztelettel kérjük a kedves szülőket az idei tanévben is, ha módjukban áll, támogassák adójuk 1 %-ával iskolánk vagy óvodánk alapítványát.
ISKOLAI ALAPÍTVÁNY
„Oktatásért” Alapítvány adószáma: 19049807-1-03
ÓVODAI ALAPÍTVÁNY
„Angolda” Alapítvány adószáma: 19037796-1-03
Köszönjük:
Alapítványok kuratóriumai
Üzemeltető : Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola és Óvoda
© 2022 Minden jog fenntartva